Kotva
Aktuality
Oznámení o zrušení akce.
18.1.2022

Vzhledem k současné situaci ohledně koronaviru "COVID 19" bylo rozhodnuto o zrušení školního kola soutěže ZUŠ vyhlášené MŠMT. Důvodem je velké množství žáků a studentů, kteří jsou v současné době buď v izolaci, nebo v karanténě. Předpokládáme, že v průběhu příštího týdne proběhne zkouška soutěžních vystoupení a soutěžící žáci a studenti postoupí rovnou do okresního kola, které proběhne 8. února 2022 v ZUŠ Votice.

Děkujeme za pochopení.

Plánované akce ZUŠ J. Suka.
19.10.2020

Vážení zákonní zástupci, vážení přátelé.

Vzhledem k mimořádným opatřením vyhlášeným v souvislosti s koronavirem "COVID 19" jsou do odvolání zrušené všechny hromadné akce školy (koncerty, vystoupení, návštěvy divadelních představení, exkurze a pod.).

Pozvánka na akci Děti hrají dětem.
21.11.2019

V pondělí 25. listopadu pořádá ZUŠ J. Suka Benešov koncert s názvem Děti hrají dětem. Akce je primárně určena pro žáky přípravné hudební výchovy a jejich rodiče, ale zúčastnit se mohou i další zájemci. V programu budou dětem představeny různé hudební nástroje a žáci především I. stupně předvedou, co se během studia naučili. Koncert se koná v koncertním sále ZUŠ a začátek je od 18:00 hodin.

Srdečně zveme.

Výroční zpráva za školní rok 2018-2019.
11.10.2019

Vážení žáci, studenti, rodiče, zákonní zástupci, vážení čtenáři. V sekci Výroční zprávy je k dispozici výroční zpráva za uplynulý školní rok 2018-2019. 

Doplnění ŠVP.
30.8.2019

Od 1. září je platný nově upravený Školní vzdělávací program, ve kterém jsou jednak nově vložená studijní zaměření a také upraveny nebo nově vloženy některé předměty.

POZOR!! Změna některých termínů talentových zkoušek.
7.5.2019

Vážení rodiče, zákonní zástupci.

Z provozních důvodů jsou změněny některé termíny talentových zkoušek. Změna se týká LDO (literárně dramatický obor), kde nově proběhnou talentové zkoušky dne 27. května v době mezi 13:00 - 17:00 hodinou. Další změna je u VO (výtvarný obor), kde talentová zkouška (nábor) vzdělávacího zaměření: "Tvorba z přírodních a textilních materiálů" proběhne ve čtvrtek 6. června v učebně A v Táborské ulici 458. Ostatní talentové zkoušky zůstávají beze změny.

Upozornění na změnu e-mailových adres.
13.3.2019

ZUŠ J. Suka oznamuje, že používá nové e-mailové adresy. Původně platná e-mailová adresa zus.benesov@tiscali.cz se ruší a je nahrazena novou adresou sekretariat@zusbenesov.cz . E-mailové adresy učitelů jsou uvedeny v sekci kontakty. Nové e-mailové adresy používejte, prosím, s okamžitou platností, aby byla zacována spolehlivost v rámci naší i vaší vzájemné korespondence. Děkujeme za pochopení.

ZUŠ J. Suka Benešov

Upozornění na některé změny v okresním kole soutěže žáků ZUŠ
19.2.2019

V rámci příprav okresního kola soutěže žáků ZUŠ jsme z organizačních důvodů museli přistoupit k drobným úpravám, které se týkají úpravy harmonogramů jednotlivých soutěžních disciplín a také některých personálních změn v jednotlivých hodnotících porotách. Veškeré informace a současný platný stav najdete na stránkách EOS (elektronická organizace soutěže) www.soutezezus.cz 

Soutěže jsou veřejně přístupné a širokou veřejnost srdečně k účasti zveme.

talentové zkoušky
4.6.2018

Připomínáme, že dne 4.6. a 7.6. 2017 se konají talentové zkoušky uchazečů o studium na Základní umělecké škole Josefa Suka v Benešově. Další podrobnosti viz článek "Termíny a kriteria talentových zkoušek", který je uveden na úvodní stránce.

OPEN ZUŠ BENEŠOV 2018
23.5.2018

Ve čtvrtek 24. května bude na náměstí v Benešově probíhat druhý ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol OPEN ZUŠ 2018. V odpoledním programu vystoupí žáci vřech oborů ZUŠ J. Suka Benešov. Srdečně zveme širokou veřejnost.

Soutěž žáků ZUŠ.
28.3.2018

V sekci  "Aktivity" - soutěže, festivaly jsou k dispozici výsledkové listiny výsledky krajských kol soutěže žáků ZUŠ v oboru Sólový a komorní zpěv a v oboru  Hra na dechové nástroje.

Soutěž žáků ZUŠ.
21.2.2018

Vážení rodiče, vážení zákonní zástupci, vážení žáci. V sekce fotogalerie jsou přidány snímky z okresního kola soutšže žáků ZUŠ, které se konalo ve dnech 14.-15. února 2018. 

Oprava termínu okresního kola soutěže žáků ZUŠ.
10.2.2018

Upozorňujeme na opravu termínu okresního kola soutěže žáků ZUŠ. V článku byl chybně uveden měsíc březen. Ve skutečnosti se jedná o termín 14. a 15. února 2018.  14. února proběhne soutěž v sólovém a komorním zpěvu, 15. února pak soutěž ve hře na dechové nástroje a na bicí nástroje. Po oba dva dny začínají soutěže v 08:00 hodin. Za chybně uvedené údaje se omlouváme.

Představení žáků literárně dramatického oboru.
30.1.2018

Literáně dramatický obor ZUŠ J. Suka Kajetánka srdečně zve na představení Malý princ Saint de Exuperyho, zpracovaného dle scénáře Evy Juřenové.  V příběhu vystoupí žáci mladšího souboru 5.února 2018 v 17 hodin v Městském divadle Na Poště v Benešově.

 

Změna výuky.
9.1.2018

V pátek 12.ledna je zrušena zkouška dechového orchestru z důvodů propůjčení koncertního sálu jako volební místnosti u příležitosti prezidentských voleb ve dnech 12. - 13. ledna 2018.

Třídní přehrávka kytarové třídy.
13.12.2017

V pátek 8. prosince 2017 se konala třídní přehrávka žáků kytarové třídy paní učitelky Petry Hladíkové. Foto z přehrávky naleznete v sekci fotogalerie.

Žáci LDO se zúčastní festivalu NOC DIVADEL
16.11.2017

Žáci literárně dramatického oboru ZUŠ J. Suka Benešov pod vedením paní učitelky Martiny Rajdlové nastudovali představení "NEUPŘÍMNOST BOLÍ", se kterým se zúčastní festivalu NOC DIVADEL, které pořádá Komorní studio Áško. Představení je o slečně, která překonala těžkou nemoc a stala se muzikálovou hvězdou a bude uvedeno v Městském divadle Na Poště dne 18.listopadu ve 14:00 hodin. Srdečně zveme širokou veřejnost.

Pozvánka na koncert
10.10.2017

Základní umělecká škola Josefa Suka Benešov srdečně zve rodiče a širokou veřejnost na první zahajovací koncert žáků hudebního oboru ve školním roce 2017-2018. Koncert se koná v pondělí 16. října v koncertním sále ZUŠ J. Suka od 18:00 hod. 

POZVÁNKA NA KONCERT.
6.6.2017

Dne 7. června 2017 v 18:00 hodin se koná ve velkém sále KC Karlov závěrečný koncert žáků a studentů hudebního, tanečního a literárně - dramatického oboru ZUŠ J. Suka Benešov. Součástí bude i malá výstavka prací výtvarného oboru na téma "Oči". Srdečně zveme rodiče, žáky i širokou veřejnost.

Postupové zkoušky.
24.5.2017

V týdnu od 29. května do 2. června probíhají v ZUŠ J. Suka Benešov na hlavním pracovišti i na odloučených pracovištích postupové zkoušky. V tomto týdnu odpadá vyučování s výjimkou PHV (přípravná hudební výchova) v Benešově. PHV bude nacvičovat dle plánu program na závěrečný koncert ZUŠ.

Aktualizace fotogalerie.
5.5.2017

V sekci fotogalerie si můžete prohlédnout fotografie z absolventského koncertu ze dne 27.4.2017 a z účinkování dechového orchestru na "Benešovskén jarnarku".

ZUŠ J. Suka a Benešovský jarmark 2017
27.4.2017

1. května 2017 pořádá KIC Benešov tradiční "Benešovský jarmark". Součástí bohatého programu bude také vystoupení dechového orchestru ZUŠ J. Suka Benešov a pohybové skupiny mažoretek ZUŠ Vlašim. Žesťová sekce dechového orchestru v 09:00 hodin zahájí fanfárou celou akci. Vlastní vystoupení dechového orchestru začne přibližně v 09:45 hod. Programem bude provázet pan Michal Petřík se., jako host vystoupí pan Michal Petřík jun.  Srdečně zveme širokou veřejnost.

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje.
4.4.2017

Ve dnech 4.-5. dubna 2017 se koná v ZUŠ Mladá Boleslav krajské kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje. Do krajského kola soutěže postoupili 3 soutěžící ze ZUŠ J. Suka Benešov. Přejeme jim hodnš úspěchů. Více informací naleznete na www.soutezezus.cz 

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na kytaru
29.3.2017

Ve dnech 30.-31. března se koná v ZUŠ Kladno, 5. května okresní kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na kytaru, komorní hra kytar. Do krajského kola soutěže postoupilo 6 soutěžících ze ZUŠ J. Suka Benešov. Přejeme jim hodně úspěchů. Více informací nalezneta na www.soutezezus.cz 

Nové webové stránky ZUŠ J. Suka.
12.3.2017

Od 10.3. 2017 jsou spuštěny nové webové stránky Základní umělecké školy Josefa Suka Benešov, Žižkova 471. Stránky se postupně doplňují a aktualizují. Zádáme proto rodiče, žáky i veřejnost o trpělivost. Všechny akce školy budou postupně vloženy do kalendáře (zde najdete i podrobnosti o nich). Přístup do E-žákovské knížky je přes ikonu "Klasifikace" (v pravém sloupci). Nově je zařazena možnost e-omluvenky.

Odkazy
Základní umělecká škola Josefa Suka Benešov - idatabaze.czZákladní umělecké školy - idatabaze.cz
Mapa webu
A
A
A

Historie


 

            Počátky hudebního školství v Benešově se datují rokem 1939, kdy v únoru zahájila činnost "Městská hudební škola Josefa Suka v Benešově u Prahy". U jejího  zrodu stál Alois Sarauer, žák klavíristy profesora Viléma Kurce a skladatele Vítězslava Nováka  a spoluautor známé klavírní školy. Ten se stal také prvním ředitelem školy. Zřizovatelem školy byl okresní osvětový odbor.

            V počátcích působení hudební školy se vyučovalo v jedné třídě tehdejší dívčí školy Na Karlově a v soukromých bytech. Po roce získala škola třídy dvě, na tehdejší chlapecké škole. Nadále se však vyučovalo v soukromí.

Po necelém roce působení Alois Sarauer odešel a řízení školy se ujal Václav Novák.

            V roce 1945 získala škola pro své působení nové prostory, a to budovu v Sukově ulici (bývalá německá škola, později administrativní budova krajské správy silnic). Podstatně se tehdy rozšířila výuka, kromě klavíru a houslí se začaly vyučovat akordeony a různé dechové nástroje.

Škola se pak stěhovala ještě několikrát, v roce 1950 do budovy v ulici Československé armády. Zde se vyučovalo do roku 1976, kdy byla budova určena k demolici. Krátce se pak provizorně učilo ve třídách benešovských škol i v DDM. Mezitím byl rekonstruován a upraven pro potřeby výuky dům č. 739 v dnešní Husově ulici, kde žil poslední roky svého života skladatel Mistr Josef Suk. Zde se v roce 1977 usídlila i tehdejší LŠU.

            V roce 2001 začala, po dlouhých jednáních, kompletní rekonstrukce budovy č. 471 v Žižkově ulici, kterou městský úřad vykoupil pro potřeby tehdy již Základní umělecké školy Josefa Suka. V nově opravené a přistavěné budově byla zahájena výuka v únoru roku 2003.

Škola zde našla důstojné podmínky a prostory pro své působení, včetně koncertního sálu pro hudební a taneční obor.

Po 2. světové válce prošlo hudební a umělecké školství vůbec několika výraznými změnami a transformacemi. Podstatná změnu přinesl rok 1961, kdy se hudební školy změnily na lidové školy umění, v nichž se sdružovaly čtyři obory: hudební, výtvarný, taneční a pohybový a literárně  dramatický a slovesný obor. V témže roce v listopadu došlo i k reorganizaci hudební školy v Benešově, která se stala kmenovou lidovou školou umění  a sdružovala všechny hudební školy v okrese, které se staly jejími pobočkami. Jednalo se o školy ve Vlašimi, Sedlci a Čerčanech. Tato koncepce se ovšem neosvědčila a již v roce 1964 se jednotlivé pobočky LŠU v Benešově osamostatnily. Postupně se otevřely další obory. 1. září 1973 začal pracovat výtvarný obor, který založil Vladimír Cidlinský. 1. září 1982 byl otevřen taneční obor, u jehož zrodu stála paní Marie Fričová – Vurmová.  1. září 1983 zahájil Bedřich Nádvorník činnost literárně dramatického oboru. Tím se LŠU v Benešově stala plně organizovanou  čtyřoborovou školou. Dalším mezníkem byl rok 1991, kdy proběhla transformace lidových škol umění na základní umělecké školy. Tím se hudební školy přesunuly ze zájmového vzdělávání do školské sítě. Poslední významný moment pak nastal v roce 2000, kdy základní umělecké školy přešly do právní subjektivity.

 

 

Život a dílo mistra Josefa Suka

Josef Suk

J.Suk pocházel z učitelské rodiny. Jeho tatínek působil jako řidící učitel a významný hudebník v  našich Křečovicích. Tatínek malého Suka poprvé seznamoval s hudbou. Další hudební vývoj výrazně ovlivnila studia na pražské konzervatoři, kde studoval hru na housle. Později studoval u Antonína Dvořáka. Dvořákovou osobností byl silně ovlivněn. Tato studia položila dobré základy tvorbě, jíž Suk zasvětil celý život, jak v oblasti interpretační, tak skladatelské.

 

Suk je znám především jako člen Českého kvarteta, ve kterém setrval více jak 40 let. Toto hudební těleso šířilo slávu české hudby a českých umělců téměř po celém světě. Při této činnosti poznal Suk hudební kulturu mnoha zemí.Suk působil také jako profesor skladby na pražské konzervatoři. Za svého působení vychoval celou řadu významných českých skladatelů. Ti do posledních dnů svých životů dojížděli do Křečovic poklonit se památce svého učitele Při tak různorodé činnosti interpretační a pedagogické se zdá celkový počet skladeb (37) malý. Z raných orchestrálních děl uveďme Serenádu Es dur op.6 z roku 1892, která získala autorovi světový ohlas. Do podvědomí hudební veřejnosti se zapsal dalším dílem, symfonickou hudbou k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena. V tomto období nemalou roli hrála láska k Otýlii Dvořákové. Pohádka patří dnes již k  Sukovým nejznámějším dílům. K tomuto období přiřaďme i symfonickou báseň Praga. Po klidném a  radostném dětství v rodných Křečovicích i mládí v Praze, do jeho života těžce zasáhla ztráta dvou nejbližších lidí. V roce 1904 zemřel Antonín Dvořák a o rok později i jeho dcera, Sukova žena, Otýlie. Po těchto krutých událostech v Sukově životě vznikají čtyři velká díla. První z nich symfonie Asrael, dále Pohádka léta, Zrání a Epilog (op.37). Tato poslední skladba znamená vrchol skladatelovy tvorby. Při velmi stručném výčtu děl nelze opomenout klavírní tvorbu a hudbu komorní. Je zajímavé, že většina těchto děl vznikla před skladatelovým dvacátým rokem.

 

29.května 1935 Mistr Josef Suk v Benešově zemřel.

 

Po smutečních obřadech v Praze byl dne 3.června převezen do Křečovic. Rakev se zesnulým vezla z Neveklova selská jízda o třech párech koní do Křečovic. Od lípy pana Kabyla odnesli členové hasičského sboru rakev s tělesnými pozůstatky do Mistrovy pracovny. Druhý den od 7 hod. postavili členové sboru k rakvi čestnou stráž. V půl desáté byla rakev odnesena na katafalk k pomníku padlým na návsi v Křečovicích. Odtud byly zahájenycírkevní obřady a rozloučení s rodnou obcí. V deset hodin se odebral průvod do kostela. I zde stáli členové hasičského sboru čestnou stráž. Po slavnostní smuteční mši svaté vynášela selská jízda rakev ke hrobu. Po mnoha projevech za zvuku národní hymny byla rakev spuštěna do hrobu.

 

Tím bylo splněno Mistrovo přání být pohřben v rodných Křečovicích.

Tato webová stránka používá cookies
Tato webová stránka používá nezbytné technické cookies pro zajištění správné funkcionality webu.

Dále může web používat cookies pro analýzu pohybu uživatelů na webu a pro reklamní účely.

Pokud tomu tak je, naleznete v nastavení níže.
Nastavení cookies
Tyto webové stránky využívají cookies pro zajištění správné funkcionality webu, pro analýzu pohybu uživatelů na webu a pro reklamní účely. Zde můžete přijmout či odmítnout některé druhy cookies, které nejsou nezbytné pro základní funkcionalitu webu. Svůj souhlas můžete kdykoliv v budoucnu odebrat či znovu udělit.
Základní technické cookies
Tyto cookies jsou nutné pro základní funkcionalitu webu. Patří sem například přihlašování uživatelů, nebo uložení informací o souhlasu s ostatními cookies.